Böğürtlenli Smoothie

Böğürtlenli Smoothie

Yaz sıcaklarında serinletecek içecekler iyi geliyor insana. Bu da onlardan biri. Ben böyle şeyleri genelde kahvaltı olarak tüketiyorum ama aynı zamanda çok iyi bir ara öğün de olur bence. İçindeki gizli malzeme ile yoğun ve kremsi kıvamda muhteşem bir içeceğe dünüşüyor.

Ketojenik beslenirken böğürtlen tüketebiliyor muyuz?

Böğürtlen genel olarak “berry”ler olarak adlandırdığımız gruba giriyor. Bu grubun içine çoğunlukla böğürtlen, çilek, frambuaz ve yabanmersini giriyor. Böğürtlen ise bunların içinde en düşük şeker ve net karbonhidrata sahip olan meyve. O yüzden özellikle böğürtlen ketojenik beslenirken sık sık kullandığım bir meyve.

Badem sütü mü hindistan cevizi sütü mü?

Ben bu tarifte badem sütü kullandım ama eğer elinizde badem sütü yoksa hindistan cevizi sütü de kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey içlerindeki karbonhidrat. Mümkünse “şeker ilave edilmemiş” olanlardan almanızı öneriyorum. Ben bu tarifte Alpro’nun şekersiz badem sütünü kullandım.

Stevia yerine eritritol kullanabilir miyiz?

Evet, kullanabilirsiniz. Ben genelde meyveli tatlara steviayı daha çok yakıştırdığım için onu kullandım. Fakat stevia kullanırken miktarına dikkat edin. Saf stevia normal şekerden 300 kere daha tatlı. O yüzden ben bu tarifte sadece 1 çay kaşığı sıvı stevia kullandım.

Avokado

Gelelim bu tarifin gizli ve en önemli malzemesine. Avokado ketojenik beslenirken en çok kullanılan süper gıdalardan biri. Yağ makrolarını doldurmamıza yardımcı avokadonun 100 gr’ında 1,8 gr net karbonhidrat ve 14,7 gr yağ var. Yüksek miktarda potasyum, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, lif ve antioksidan içeriyor. Birçok faydası olan avokadonun tadı da bir o kadar güzel bence. Bu tarife de yoğun ve kremsi yapıyı veren de avokado!

Xanthan gum nedir?

Xanthan gum E415 koduyla kodlanmış katkı maddesidir. Mikrobiyal gum olarak da bilinir. Xanthomonas compestris adlı bakteriden elde edilir. Kıvam arttırıcı özelliğe sahiptir. Lifli bir karbonhidrat ve bir dengeleyici(stabilizatör)dir. Peki xanthan gum ketojenik beslenmeye uygun mudur? Evet, tamamen uygundur. Ketojenik beslenirken net karbonhidratı hesaplarken toplam karbonhidratlardan lifleri çıkartmanız gerekiyor. Böylece net karbonhidratı elde etmiş oluyorsunuz. Xanthan gum çok yüksek oranda karbonhidrat içerse de, çok fazla life sahip olduğundan net karbonhidratı 0’dır.

Sıra tarifte:)

Böğürtlenli Smoothie

Hazırlama Süresi5 dakika
Toplam Süre5 dakika
Tür: Kahvaltı
Anahtar Kelimeler: böğürtlenlismoothie, düşükkarbonhidrat, keto
Porsiyon: 1 kişi
Kalori: 180kcal
Yazar: Isola

Aletler

  • Blender

Malzemeler

  • 100 gr Donmuş Böğürtlen
  • Yarım Avokado yaklaşık 70 gr
  • 250 ml Badem Sütü şekersiz
  • 1 çay kaşığı Sıvı Stevia
  • 1 çay kaşığı Şekersiz Vanilya isteğe bağlı
  • Yarım çay kaşığı Xanthan Gum isteğe bağlı

Yapılışı

  • Tüm malzemelerinizi hazırlayın.
  • Avokadoyu daha kolay parçalanması için küp küp doğrayın. Sonrasında her şeyi blenderın içine koyun ve parça kalmayana kadar çırpın.

Notlar

1 porsiyon için besin değerleri:
180 kcal
14 gr yağ
4,2 gr net karbonhidrat
3,6 gr protein


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating