Keto Cocostar

Keto Cocostar

Ezeli eveli hindistan cevizini çok sevmişimdir. Ortaokuldayken de kantinden en çok aldığım iki şey vardı. Cocostar da onlardan biri:) Bu keto tarif gerçekten çok güzel oldu. Düşük karbonhidrat veya ketojenik beslenmiyorken bile artık gidip marketten cocostar alacağımı düşünmüyorum. En güzel yanı da 1 cocostar’da 2,1 net karbonhidrat olması.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi gerek unu olsun gerek kendisi olsun ketojenik beslenirken sık sık kullanılan gıdalardan biri. Yüksek lif içermesinin yanında diğer yağlara göre daha fazla oranda orta zincirli yağ asidi (MCT) içeriyor. Bu yağ asitleri sindirilirken sindirim enzimlerine ihtiyaç duymadığı için bağırsaklardan emilip doğrudan karaciğere gidiyor. Hücrelerin enerji üretim merkezi olan mitokondriye girişi diğer besin öğelerine göre daha kolay olan orta zincirli yağ asitleri, bu sayede keton oluşumunu destekleyerek vücutta yağ yakımına katkı sağlıyor.

Çikolata

Ben genelde Elit’in şekersiz bitter ve sütlü çikolatalarını tüketiyorum. Bu tarifte de oldukça fazla çikolata kullanılıyor. Sadece bitter bana çok acı geldiği için sütlü ve bitter çikolataları karıştırdım. 210 gr sütlü, 90 gr bitter oldu. Kendi zevkinize göre bitter ve sütlü çikolata miktarlarıyla oynayabilirsiniz. Net karbonhidratında çok ufak oynamalar olacaktır.

Dediğim gibi çikolatası baya bol olan bir tarif. Bir keresinde krema koyup ganaj tarzı yaptım ama öyle yapınca buzdolabında değil buzlukta tutmak gerekiyor. Buzluktan çıkarıp yerken bile çok çabuk eriyor. O yüzden direk çikolata kullanmanızı öneririm. Direk çikolata kullanırsanız rahatça buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Diğer Malzemeler

Krema olarak ben İçim Krema’nın yeşil kutusunu kullandım. İsterseniz mavi kutuyu da kullanabilirsiniz. Kalorileri farklı o yüzden onu kullanırsanız hesaplamanız değişecektir. Karbonhidratları aynı olduğundan onda bir değişiklik olamayacaktır.

Granül kullanmayı pek sevmediğimden eritritolü pudra formunda kullandım. İsterseniz tabii ki granül olarak da kullanabilirsiniz. Ben çikolatayı sütlü ağırlıklı kullandığımdan hindistan cevizi kısmını çok tatlı yapmadım. Eritritol miktarını kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Şekerli vanilin kullanmayı pek tercih etmiyorum o yüzden şekersiz toz vanilya kullandım.

Çok az miktarda da kıvam arttırıcı olarak xanthan gum kullandım. Tamamen isteğe bağlı, kullanmazsanız bir şey olmayacaktır.

Hadi tarife geçelim!

Keto Cocostar

Pişirme Süresi15 dakika
Buzdolabında bekleme süresi30 dakika
Toplam Süre45 dakika
Tür: Tatlı
Anahtar Kelimeler: düşükkarbonhidrat, keto, ketococostar
Porsiyon: 16 porsiyon
Kalori: 167kcal
Yazar: Isola

Malzemeler

 • 100 gr Hindistan Cevizi
 • 1 kutu Krema (200 ml) İçim'in yeşil kutusunu kullandım
 • 20 gr Tereyağı
 • 30 gr Eritritol pudra formunda kullandım
 • 1 çay kaşığı Şekersiz Vanilya
 • 1/2 çay kaşığı Xanthan Gum isteğe bağlı

Çikolata kaplama için

 • 210 gr Şekersiz Sütlü Çikolata Elit marka kullandım
 • 90 gr Şekersiz Bitter Çikolata Elit marka kullandım

Yapılışı

 • Kremayı eritritol ve tereyağı ile orta ateşte koyulaşmaya, rengi dönmeye başlayıncaya kadar sürekli karıştırarak pişirin.
 • Kıvamı koyulaşınca ocaktan alın, vanilya ve xanthan gum'ı ilave edin.
 • Sonra hindistan cevizinizin üzerine döküp karıştırın.
 • Karışımı kullanacağınız kaba koyun ve taban tamamen kaplanana kadar mümkün olduğunca aynı kalınlıkta yayın. Buzlukta 15-20 dakika bekletin.
 • O sırada çikolatalarınızı eritin.
 • Kalıbı buzluktan aldıktan sonra 16 parçaya bölün ve çikolataya batırıp bir tabak veya bir tepsi üzerine dizin. Ben tepsinin üzerine yağlı kağıt koydum ve onun üzerine dizdim. Koyacağınız şeyin üzerine de yağlı kağıt koyun, böylece ayırmanız daha kolay olur. Hepsini bitirdikten sonra bu sefer buzdolabında 15-20 dakika bekletin.

Notlar

*Ben çikolatayı sütlü ağırlıklı kullandığımdan hindistan cevizi kısmını çok tatlı yapmadım. Eritritol miktarını kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz.
1 porsiyon (1 adet) için besin değerleri:
167 kcal
14,17 gr yağ
2,1 gr net karbonhidrat
2,05 gr protein


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating