Peynirli Kraker

Peynirli Kraker

Tatlı mı tuzlu mu diye sorsanız her zaman tuzlu derim. Kraker, tuzlu kurabiyeler, galetalar, her türlü tuzlu atıştırmalığa bayılıyorum. Bugün de en sevdiklerimden bir tanesi olan peynirli krakerin tarifini vermeye geldim. Peynir ve ben… Aramızda özel bir bağ var. O kadar çok seviyorum ki hayatım sonuna kadar peynir yiyerek yaşayabilirim herhalde. Küçükken eve geldiğimde dolapta hangi peyniri bulursam hepsini küp küp doğrar kendime peynir tabağı hazırlardım atıştırmalık olarak. Ketojenik ve düşük karbonhidrat beslenirken de peynir tüketebildiğine göre benden mutlusu yok:)

Taze Kaşar

Bu tarifin temel peyniri taze kaşar. Ben bulmak daha kolay olduğundan genelde bunu tercih ediyorum ama bu tarifte kaşar peyniri yerine cheddar peyniri de kullanabilirsiniz. Daha eskimiş ve olgunlaşmış peynirlere göre karbonhidratları daha yüksek olmalarına rağmen yine de gayet az karbonhidrata sahipler. Son olarak markadan markaya da karbonhidrat miktarının değiştiğini unutmayın.

Parmesan

Parmesanın kendine özgü bir aroması var ve ben onu çok seviyorum. Bu tarifede çok yakıştırıyorum. Daha baskın bir tat olduğundan taze kaşara göre daha az miktarda kullanıyorum. Parmesan da öz önce bahsettiğim daha fazla olgunlaşmış peynirlerden olduğu için içinde 0 gr karbonhidrat var.

Badem Unu

Badem unu olarak çok alternatif ve bir sürü marka var. Birkaç marka denemiş olmama rağmen hoşuma giden olmadı daha. O yüzden normal çiğ badem alıp evde kendim rondoda olabildiğince ince çekmeye çalışıyorum. Bu tarifte de kendi çektiğim unu kullandım.

Ve sıra bu 3 malzemeli peynirli krakerin tarifinde.

Peynirli Kraker

Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre20 dakika
Tür: Atıştırmalık
Anahtar Kelimeler: düşükkarbonhidrat, keto, peynirlikraker
Porsiyon: 8 kişi
Kalori: 139kcal
Yazar: Isola

Aletler

 • Rondo

Malzemeler

 • 100 gr Badem unu
 • 100 gr Taze kaşar
 • 50 gr Parmesan
 • 1 çay kaşığı Sarımsak tozu
 • 2 çay kaşığı Kekik
 • 1 çimdik Tuz

Yapılışı

 • Kaşar peynirinizi ve eğer parmesanınız da bütünse onu da rendeleyin.
 • Sonrasında tüm malzemeleri rondoya koyun ve topak topak olana kadar çekin.
 • Parçalanan ama üstüne bastırınca sıkışan bir hamur elde edince yağlı kağıdın üstüne alın.
 • Hamuru 2 yağlı kağıt arasında oklava yardımıyla mümkün olduğunca dikdörtgen ve ince bir şekilde açın. (Ben genelde 2 yağlı kağıt yerine hazır kesilmiş kağıdı ikiye katlayıp öyle açıyorum.)Fırına atmadan önce üzerine biraz iri taneli tuz serpebilirsiniz. İnce bir şekilde açtıktan sonra altlı üstlü fan ayarında 180 derecede 10-12 dakika üstü kızarıncaya kadar pişirin.
 • Fırından çıktıktan sonra, sıcakken mümkün olduğunca eşit parçalara kesin. Tamamen soğuduktan sonra da elinizle parçalara ayırın.

Notlar

Ben 60 eşit parçaya ayırmaya çalıştım ama kenar kısımları yamuk olduğundan 56 tam parça çıktı. Bu tarif 8 kişilik ve 1 porsiyon 7 parça kraker içeriyor.
-1 porsiyon (7 parça) için besin değerleri:
139 kcal
12 gr yağ
0,56 gr net karbonhidrat
7,28 gr protein
-1 parça kraker için besin değerleri:
19,86 kcal
1,71 gr yağ
0,08 gr net karbonhidrat
1,03 gr proteinBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating